Proof of Concept w wielkim skrócie jest to projekt lub prototyp, którego celem jest zweryfikowanie i udowodnienie słuszności koncepcji. A inaczej przy pomocy PoC możemy zweryfikować możliwość technicznego wykonania, przydatność i efektywność rozwiązania, które chcielibyśmy docelowo wdrożyć.
Obecnie w dynamicznie zmieniającym się środowisku IT ciągle potrzebujemy nowych sposobów pomocnych w kreowaniu i wdrażaniu innowacyjnych projektów. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi PoC, a inaczej Proof of Concept dzięki któremu jesteśmy w stanie w relatywnie krótkim czasie zweryfikować czy wybrane rozwiązanie technologiczne jest w stanie sprostać wymaganiom zawartym w wymaganiach projektu. Jest to dość istotne z perspektywy finansów organizacji, ponieważ przy rozbudowanych projektach podejmujemy się bardzo małego wycinka w celu weryfikacji czy projekt w ogóle ma sens. W momencie kiedy mały wycinek nie działa często projekt jest zamykany.
Proof of Concept, a inaczej dowód koncepcji
Innowacyjne projekty, powiązane głównie z nowymi technologiami w dużych organizacjach prawie zawsze wiążą się z ogromnymi nakładami finansowymi, oraz równie wysokimi oczekiwaniami klientów, końcowych odbiorców. Tam gdzie w grę wchodzą duże pieniądze i wielkie projekty, również pojawia się chęć wcześniejszej weryfikacji czy w niedługiej przyszłości wydanie ogromnych pieniędzy będzie miało sens i czy projekt uda się wdrożyć a następnie uzyskiwać wyniki. Dlatego też PoC jest czymś co pomaga rozwiać wątpliwości. Z racji tego, że PoC to inaczej testowanie konkretnego pomysłu i wykazanie, że koncepcja jest możliwa do wdrożenia, a także, że oczekiwane efekty biznesowe zostaną osiągnięte możemy też go nazwać dowodem na słuszność koncepcji.
Proof of Concept bardzo często jest realizacją jednego z mniejszych obszarów określonego projektu, wycinkiem który można relatywnie tanio wdrożyć i który może nam pokazać możliwości wdrożenia i efekt możliwy do osiągnięcia, w związku z tym porównując go do wdrożenia całego projektu widzimy dużo niższe koszty i równie krótki czas wdrożenia. Na koniec dnia, to właśnie PoC może pomóc podjąć finalną decyzję o późniejszym wdrożeniu projektu w pełnym zakresie.
Jak możemy przedstawić Proof of Concept w świecie IT?
Proof of Concept nie tylko skupia się na konkretnym pomyśle do wdrożenia, najczęściej ma on na celu rozwiązanie problemów stawianych przez końcowego odbiorcę. Dlatego też warto zastosować dowód koncepcji pokazujący klientom czy warto dalej wydawać fundusze. Nie ma jednoznacznych wytycznych odnośnie prowadzenia PoC natomiast powinien on dotknąć poniższe obszary.
- Udowodnienie potrzeby
- Wybór rozwiązań
- Budowa MVP – minimal value product
- Testowanie
- Końcowy plan postępowania
Udowodnienie potrzeby
Zanim dojdzie do podjęcia decyzji o pełnym wdrożeniu projektu firma informatyczna powinna się dowiedzieć czy wdrażanie rozwiązania ma sens. Weźmy za przykład wdrożenie systemu informatycznego skracającego proces rezerwacyjny usług w branży rozrywkowej dla klientów. W tym celu możemy stworzyć “protezę” rozwiązania IT dla konkretnej grupy docelowej w jednej kategorii produktów i jeżeli to się sprawdzi możemy mieć znacząco większą pewność co do wartości całego przedsięwzięcia.
Wybór rozwiązań
Jest to moment w, którym zespół może przeprowadzić burzę mózgów w celu zebrania propozycji rozwiązań pozwalających w jak najkrótszym czasie weryfikację koncepcji, tj. znalezienia sposobu na jak najprostsze, nie zawsze idealne technologicznie rozwiązanie umożliwiające testowanie nowych funkcjonalności.
Budowa MVP
Kontynuując poprzedni akapit, czyli wybór rozwiązań następnym krokiem jest zbudowanie minimalnej działającej wersji, którą możemy uruchomić dla klienta. Będzie to wersja z minimalną ilością funkcjonalności.
Testowanie
Etap ten wykorzystujemy do weryfikacji za pomocą aplikacji z minimalną ilością funkcjonalności czy nasze koncepcje mają sens, ale również do zebrania wszystkich niezbędnych informacji na podstawie których w późniejszym czasie będzie można podjąć decyzję.
Końcowy plan działania
Końcowy plan działania to czas w, którym zebrane informacje podczas testowania staramy się ułożyć w plan uwzględniający późniejsze wdrożenie pełnej wersji. Tutaj też staramy się zastosować wnioski z poprzednich etapów tak aby zminimalizować ryzyko strat finansowych i czasowych.
Korzyści z Proof of Concept
W wielkim skrócie, PoC przede wszystkim daje nam 2 korzyści, czyli możliwość zweryfikowania koncepcji do wdrożenia a co najistotniejsze dla organizacji, zaoszczędzenie ogromnej ilości finansów niezbędnych do pełnego wdrożenia.
- Jak znaleźć złoty środek między MVP a idealną wersją aplikacji (i nie utknąć w analizie)?
- Kluczowa praktyka DSDM – Modelowanie
- Zerwij łańcuch niedokończonych zadań – lekcje z trudnego sprintu
- Zwinność nie odchodzi do lamusa – wręcz przeciwnie! Jak innowacyjne projekty redefiniują sposób pracy zespołów IT
- Granica między pomocą a przeszkodą: Zbyt szczegółowe User Stories w praktyce IT
Dostępna jest również wersja angielska tego wpisu pod tym adresem -> https://medium.com/@dwd.czopek/proof-of-concept-how-to-understand-it-in-the-it-industry-8eee29f446cc