Wystąpienia publiczne – jakich błędów należy unikać.

Wystąpienia publiczne

Wystąpienia publiczne w dzisiejszych czasach to jeden z bardziej kluczowych elementów pracy osób zarówno tych zajmujących wysokie stanowiska, ale też osób pracujących w organizacjach w których można dostrzec zasadę mówiącą o tym, że jedyną stałą w życiu jest zmiana. O ile w przypadku tych pierwszych, wystąpienia publiczne są naturalnie wliczone w ryzyko tej pracy, tak w przypadku drugiej grupy osób, mówimy tutaj o sytuacjach w których ich zawód jest tak dynamicznie zmieniającym się obszarem, w którym bez ciągłego rozwoju nie mamy szans pozostać. A idąc dalej, należy wspomnieć jeszcze o jednej zasadzie, która mówi że dopiero w momencie w, którym potrafimy drugą osobę czegoś nauczyć dopiero wtedy możemy stwierdzić, że sami potrafimy to doskonale. 

W związku z tym, musimy się eksponować na wystąpienia, w którym staramy się przekazać uzyskaną wcześniej wiedzę do szerszego grona. W ostatnim czasie miałem przyjemność brać udział w zajęciach na których było przedstawiane szerokie spektrum wiedzy z obszaru opieki nad dziećmi, ich pierwszych dni po urodzeniu jak również inne, tam też zetknąłem się z sytuacją, w której osoba prowadząca w mojej opinii posiadała ogromną wiedzę z przedstawianych tematów. Niestety mimo posiadania szerokiej wiedzy jakość przekazu wypadła blado z powodu kilku podstawowych błędów popełnionych w trakcie przekazywania informacji. A więc o czym mowa?

Kilka błędów popełnianych podczas wystąpień publicznych

  1. Zbyt szybkie wypowiadanie się
  2. Doprowadzanie samego siebie do bezdechu
  3. Trzesące się dłonie
  4. Nieustające spoglądanie na telefon w celu weryfikacji czasu
  5. Uciekanie wzrokiem od odbiorców

Co może być przyczyną powyższych i jak możemy sobie z tym poradzić?

W nawiązaniu do wyżej wymienionych objawów lub popełnianych błędów możemy szybko zauważyć, że głównym powodem jest najprawdopodobniej stres. Może też być wynikowa tego, że osoba przemawiająca najprawdopodobniej jest osobą jeszcze niedoświadczoną w wystąpieniach publicznych. 

Nie byłoby w tym nic złego, natomiast tego typu sytuacje pomimo posiadanej ogromnej wiedzy przez osoby wypowiadające się powodują znaczący spadek jakości odbieranego kontentu przez wszystkich słuchających, a niekiedy do całkowitego niezrozumienia naszego przekazu. W konsekwencji może też ucierpieć nasz wizerunek i długofalowo możemy stracić odbiorców. Nie możemy tutaj zapominać o tym, że wszyscy którzy chcą iść do przodu muszą popełnić wiele błędów, bo tylko tak możemy się rozwijać, a tylko ten co nic nie robi nie popełnia żadnych błędów. Ale z pomocą poniższych wskazówek, możemy tych błędów popełnić znacząco mniej. Albo po prostu w jakiś sposób ograniczyć czas niezbędny do idealnych wystąpień publicznych.

Kilka wskazówek dla lepszych wystąpień publicznych

  1. Pracuj nad oddechem poza wystąpieniami publicznymi, tak aby być świadomym jak nasz organizm działa a następnie podczas wystąpień publicznych zwracaj uwagę na to aby regularnie i głęboko oddychać. Oddychanie jest jedną z ważniejszych czynności w naszym życiu ale mało kto zwraca na to uwagę. Natomiast podczas stresu możemy doprowadzić nasz organizm do sytuacji w, której opowiadając o długich zagadnieniach doprowadzimy do problemu ze “złapaniem oddechu” co spowoduje blokadę w mówieniu. 
  2. Licz siły na zamiary, nawet jeżeli chciałbyś odbiorcom przekazać bardzo dużo treści, ale wiesz, że Twój czas jest ograniczony postaraj się wybrać najbardziej kluczowe zagadnienia, z których odbiorcy będą usatysfakcjonowani, a o tych których nie możesz opowiedzieć tylko wspomnij. W momencie kiedy masz wybrane najważniejsze aspekty spróbuj przedstawić je w zaciszu domowych i sprawdź czas, oraz zostaw sobie rezerwę czasową tak aby w przypadku potknięcia mieć możliwość wybrnięcia.
  3. Dla zwiększenia komfortu, warto wcześniej przygotować sobie prezentacje. Natomiast prezentacja sama w sobie nie powinna być ścianami tekstu, który z powodu stresu będziesz chciał lub chciała czytać, a tylko hasłami przez które chronologicznie chcesz przejść. W momencie kiedy stracisz kierunek, prezentacji i hasła w niej zawarte Ci o nim przypomną.
  4. Jeżeli masz obawy, że możesz się nie wyrobić i chcesz w trybie ciągłym kontrolować czas, z pewnością nie próbuj tego robić nieustająco wyjmując telefon z kieszeni. Jest to jeden z błędów, rozsypujących całe przemówienie, ponieważ może to doprowadzić do utraty kontekstu, flow itd. Upewnij się wcześniej, że w miejscu w którym będziesz przemawiał znajduje się zegar na ścianie lub po prostu ustaw na telefonie tryb dużego cyfrowego zegara, po czym połóż po prostu telefon przed sobą tak abyś tylko delikatnie uciekając wzrokiem miał kontrolę nad czasem. Wygląda to dużo bardziej profesjonalnie niż ciągłe zaglądanie do kieszeni, oraz daje duży komfort.
  5. Staraj się dzielić wiedzą która jest ugruntowana w Twojej głowie, ponieważ jeżeli chcesz przedstawiać tematy, będące dla Ciebie nowymi tracisz wszystkie narzędzia do wybrnięcia z trudnych sytuacji w momencie chwilowego paraliżu, urwania się wątku w Twojej głowie. W momencie kiedy przedstawiany materiał jest Twoją mocną stroną, możesz zmienić nieco kolejność, zdania które już miałeś ułożone na kartce, czy nawet uciec się do luźnego opowiada o swoim zainteresowaniu, dziedzinie z pasją bez konkretnego planu ale nadal będzie to miało wysoką wartość.

Oczywiście powyższe to nie wszystkie sposoby na radzenie sobie podczas wystąpień publicznych a tylko część z nich. Jeżeli interesuje Cię więcej informacji pozostań w kontakcie z moimi treściami a z pewnością jeszcze do tego wrócę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *